.:. به پايگاه اطلاع رساني مركز تقويم مؤسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران خوش آمديد    .:.
     
صفحه اول
اخبار
معرفى مركز
كتابخانه
مركز تقويم
كتاب‌شناسى
تقويم
طرح‌هاى
پژوهشى
کارگاه
آموزشي
تماس با ما
پيوندها
كاربران حاضر:
27 نفر

محاسبه رويت هلال ماه


دريافت و اجراي نرم افزار Moon Calculator

Moon Calculator برنامه اي تحت Dos است كه قادر به محاسبه موقعيت، سن، فاز و ديگر مشخصات نجومي ماه مي‌باشد. اين نرم افزار اين امكان را به كاربر مي‌دهد كه با وارد كردن موقعيت جغرافيايي بتواند از وضعيت رويت پذيري هلال ماه مطلع شود. اين نرم افزار محاسبات لازم براي بررسي رويت هلال ماه را در اختيار علاقمندان قرار مي‌دهد. با كمك Moon Calculator مي‌توان از زمان طلوع و غروب خورشيد و موقعيت آن در آسمان اطلاع كسب كرد. همچنين محاسبات تكميلي در مورد ماه مانند زمان اوج و حضيض و پيش بيني وضعيت اهله ماه از ديگر فوايد اين نرم افزار است.

در بخش ديگر با ارائه نقشه‌اي مي‌توان وضعيت رويت پذيري را در كشورهاي مختلف ديد و اين امكان را داشت كه به پيش‌بيني تقويم هجري قمري پرداخت. با كمك نرم افزار امكان شبيه‌سازي شكل هلال ماه و موقعيت ماه در آسمان وجود خواهد داشت.

نرم افزار Moonc) Moon Calculator) توسط مُنظور احمد (Monzur Ahmed) طراحي شده است كه نسخه 6 اين نرم افزار در سال 2001 در اختيار علاقمندان قرار گرفته است.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد اين نرم افزار مي توانيد به پايگاه اينترنتي نرم افزار، به نشانيhttp://www.mooncalc.moonsighting.org.uk مراجعه كنند.